Najpopularniejsze kamienie szlachetne w biżuterii

Najpopularniejsze kamienie szlachetne w biżuterii

Przy zakupie biżuterii warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Trzeba wybrać jaki to ma być rodzaj biżuterii, z jakiego rodzaju stali będzie wykonana oraz jakie ma mieć kamienie szlachetne. Jednym z najczęściej wybieranych prezentów jest właśnie biżuteria, więc dobrze jest wiedzieć co lubi
osoba, którą chcemy obdarować. Rodzajów kamieni szlachetnych jest bardzo dużo, różnią się one od siebie nie tylko kolorem, ale także właściwościami i symboliką. Mówi się, że każdy miesiąc ma swój odpowiednik w kamieniu szlachetnym, dlatego na przykład osobom urodzonym w grudniu proponuje się zakup turkusu, a dla solenizantów z marca najodpowiedniejszy będzie akwamaryn. Jeśli chcesz kupić komuś trafiony prezent albo wybrać coś dla siebie z kamieniem szlachetnym, to
warto zapoznać się jaki jest wybór kamieni i dobrać do tego odpowiedni rodzaj biżuterii.

Kamienie szlachetne, które są najczęściej używane w różnego rodzaju biżuterii to:

  • Diament – najbardziej popularny kamień szlachetny. Nie jedna kobieta marzy o pierścionku z prawdziwym diamentem. Jest to kamień idealny dla osób urodzonych w kwietniu. Diament jest symbolem siły i miłości, dlatego też jest najczęściej wybierany do pierścionków zaręczynowych. Właściwości tego kamienia mają korzystny wpływ na układ kostny, pomagają też w walce ze stresem.
  • Ametyst – poznać go można po pięknej fioletowej barwie, jest jedną z odmian kwarcu. Pomaga w walce z migreną oraz bezsennością, stabilizuje nasze emocje. Symbolizuje trzeźwość, ponieważ Grecy tworzyli z ametystu swoje kielichy, z wiarą, że dzięki temu nie upiją się winem. Z ametystem kojarzy się czystość duchowa i harmonia.
  • Perła – dla każdego pierwszym skojarzeniem może być perła wyłowiona prosto z morza – i słusznie. Perły wytwarzane są głównie przez małże, ale też przez inne gatunki mieszkańców mórz i oceanów. Powstają całkowicie bez ingerencji człowieka. Kolory pereł mogą być różne, są one uzależnione od składnika mineralnego oraz środowiska w jakim żyje małża. Właściwości lecznicze tego kamienia szlachetnego to przede wszystkim wzmocnienie zębów i kości oraz oczyszczanie organizmu. Perła jest symbolem szczerości i szlachetnego piękna.
  • Szafir – symbol wierności, prawdy i sprawiedliwości, dlatego często pierścionki zaręczynowe posiadają ten kamień. Najczęściej występują w kolorze niebieskim, są uznawane jako jedne z piękniejszych kamieni szlachetnych. Pomaga zwalczać choroby układu nerwowego, zapobiega nerwobólom i korzystnie wpływa na wzrok.
  • Rubin – tak jak wskazuje jego czerwony kolor – dobrze wpływa na serce i krążenie krwi. Jego symbolika to pożądanie, waleczność i odwaga. Rubin jest kamieniem szlachetnym odpowiednim dla osób urodzonych w lipcu. Jest nazywany kamieniem liderów, ponieważ dodaje pewności siebie i motywuje do mądrych wyborów.

Jak widzimy – każdy kamień szlachetny ma różne właściwości lecznicze oraz inną symbolikę, dlatego warto przy wyborze kierować się nie tylko kolorem kamienia. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzemy kolczyki z perłami, czy też pierścionek z szafirem, to mamy pewność, że każdy kamień szlachetny przyniesie korzyści osobie noszącej. Nie tylko będzie się ładnie prezentować na biżuterii, ale też będzie pozytywnie wpływać na organizm i samopoczucie.

W przypadku niepewności lub niezdecydowania można też poprosić o radę jubilera, który zna rodzaje i cechy kamieni szlachetnych. Pomoc profesjonalisty ułatwi dobranie odpowiedniej biżuterii i dodatkowo może dostarczyć nowej wiedzy o poszczególnych kamieniach używanych w
jubilerstwie.