Złoto to nie jedyny surowiec, który można wykorzystać przy produkcji najbardziej urzekającej i sentymentalnej biżuterii. Jubilerzy tworzą trwałe obrączki z różnego rodzaju materiałów – nawet z nietypowych, na przykład, z drewna.
Tradycyjnie stosowanym metalem do wyrobu biżuterii jest złoto – również w wersji białej i różowej. Podobnie srebro, czyli metal o mniejszej wartości i trwałości, ale równie popularny i uświęcony tradycją. Oprócz tych dwóch, coraz częściej spotyka się jednak nowatorskie rozwiązania. Na przykład, miłośnicy naturalnych rozwiązań celują w drewno. Wyszlifowane, zabezpieczone żywicą i z dodatkami w postaci pięknych kamieni potrafi urzec bardziej niż klasyczne obrączki. Osoby uczulone na złoto czy chociażby nikiel, kupują też ozdoby ze stali szlachetnej czy chirurgicznej. Nie zapominajmy również o wolframie czy tytanie, z których tworzy się biżuterię szczególnie odporną na zużycie czy zniszczenie.
Obrączki z Wolframu i tytanu – obrączki nie do zdarcia
Chociaż to złotem zachwyca się większość młodych par, zdarza się, że kupno takich obrączek znacznie obciąża ich budżet. W końcu koszty związane z weselem to nie tylko obrączki. Między innymi dlatego wielu ludzi decyduje się na alternatywne opcje. Również dla osób, które pracują fizycznie i którym zależy na trwałych obrączkach nie do zarysowania, najlepszym wyborem może okazać się wolfram lub tytan. To dwa coraz częściej wybierane materiały, z których tworzy się obrączki „nie do zdarcia”. Co to znaczy?
Wolfram bardzo ciężko przeciąć – i bardzo ciężko uszkodzić czy zarysować. Są to obrączki odporne na szkodliwe działania fizyczne, dzięki czemu przeżyją z właścicielami długie dekady, a latami będą wyglądać jak prosto ze sklepu. Biżuteria z tytanu ma mniejszą odporność niż z wolframu, ale i tak ponad dwa razy wyższą od złota.
Tytan jest wyraźnie lżejszy niż wolfram i złoto, co może być i zaletą i wadą, zależnie od preferencji. Dodatkowo, oba surowce są tańsze od klasycznego, złotego rozwiązania, dzięki czemu ta najważniejsza biżuteria ślubna, symbol pięknego początku związku, jest na każdą kieszeń, niezależnie od budżetu weselnego.
Obrączki drewniane – ekologiczne i niebanalne rozwiązanie
Bardzo dobrym wyborem mogą okazać się również obrączki drewniane, z dodatkiem kamieni, a nawet srebra lub złota. Drewno ma swój niesamowity charakter. Biżuteria przyciąga uwagę, można ją też dopasować do preferencji młodej pary. Mężczyzna wybierze gładki, dwukolorowy pierścionek, kobieta – mniejszą obrączkę z dodatkiem ulubionych surowców naturalnych.
Drewno jest wytrzymałe, jednak trzeba uważać na nie podczas domowych czynności i w pracy fizycznej. Wszyscy producenci zalecają zdejmowanie obrączek przy używaniu środków chemicznych lub podczas gotowania. Również woda, na przykład na basenie czy podczas kąpieli wannie, nie wpływa pozytywnie na ten materiał. Chociaż jest on odpowiednio zabezpieczony, codzienne noszenie może naruszyć strukturę obrączek.
Plusem drewna jest możliwość stworzenia jedynej w swoim rodzaju, niebanalnej obrączki, która nie tylko symbolizuje związek, ale jednocześnie pokazuje, jakimi ludźmi są świeżo poślubieni. Tego typu obrączki pewno zrobią furorę na każdym ślubie.
Obrączki srebrne – klasyka, o którą trzeba zadbać
Czasami świeżo poślubieni małżonkowie nakładają na swoje palce srebrne obrączki na znak miłości. Srebro to dużo tańszy zamiennik złota, choć szlachetniejszy od wolframu czy tytanu. Posiada jednak dwie wady, przede wszystkim jest miękkie i podatne na czernienie.
Srebro jest najbardziej miękkim surowcem, wykorzystywanym do produkcji obrączek. Może się łatwo wygiąć czy zarysować, na przykład w kontakcie z innymi srebrnymi czy złotymi elementami – chociażby ozdobami czy sztućcami. Srebro ciemnieje z biegiem czasu w wyniku reakcji chemicznych zachodzących przy kontakcie z powietrzem. Dlatego trzeba o nie regularnie dbać, niezależnie od tego, czy obrączki zdejmujemy, czy nie. Dlatego najczęściej wybierane obrączki z tego metalu są stylizowane na stare srebro, albo pokryte specjalną powłoką ochronną.
Jaki więc materiał jest najlepszy na obrączki ślubne?
Przede wszystkim, obrączki są na całe życie – i tą myślą w wyborze należy się kierować. Oznacza to, iż muszą być trwałe, odporne na zarysowania i kupione u jubilera, który zapewni ich serwis w razie ewentualnych problemów.
Jeżeli cenimy klasyczne rozwiązania – wybierzmy najpopularniejszy stop złota, czyli próbę 585. Jeżeli wiemy, że być może kiedyś wymienimy obrączki, ale chcemy mieć coś niebanalnego – skorzystajmy z opcji drewna lub srebra ( polecamy próbę 925 ). Jeżeli jednak chcemy na pewno mieć obrączki na lata, koniecznie zdecydujmy się na tańszą opcję – obrączki wolframowe lub tytanowe. Doświadczony jubiler będzie potrafił doradzić nam w tej ważniej decyzji, ale warto taką wiedzę mieć już teraz w głowie i z niej korzystać.
Czytaj również
- Obrączki ślubne – z brylantem czy bez?
- Na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne
- Modne wzory obrączek ślubnych w 2022r.
- Czym są obrączki ślubne z soczewką.
- Jaki materiał dla obrączek ślubnych?
- Jak wybrać obrączki ślubne?
- Próby złota
- Czy warto kupić obrączki z białym złotem?
- Czy na ślubie cywilnym trzeba mieć obrączki?
- Dawne przesądy o obrączkach ślubnych