Moissanite – czy warto kupić biżuterię z moissanitem?

Moissanite – czy warto kupić biżuterię z moissanitem?
Data opublikowania:2 października, 2023 Kategorie:Aktualności Biżuteria Moissanit

Moissanite to kamień, który zyskuje coraz większą popularność wśród klientów zakładów złotniczych i punktów jubilerskich. Jest o wiele tańszy od brylantu, a przy tym niemalże tak samo twardy i cechuje się niemal identycznym blaskiem przez co trudno go od niego odróżnić. Największą popularność zyskuje tutaj pierścionek z moissanitem, jednak dostępność produktów wciąż poszerza się o nowe kategorie. Jedno jest pewne – moissanit to piękny minerał, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Przez wielu nazywany jest diamentem przyszłości. Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście jest podobny do diamentu? Czym charakteryzuje się moissanit? I dlaczego warto zwrócić uwagę na biżuterię z tym właśnie kamieniem? Na te i na inne pytania znajdziesz  odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co znajdziesz w tym artykule?

  1. Skąd wziął się moissanit? Czyli krótko o historii pochodzenia. 
  2. Cechy charakterystyczne moissanitu.
  3. Czy moissanit to kamień szlachetny?
  4. Dlaczego warto kupić biżuterię z moissanitem?
  5. Moissanit czy diament?

Moissanite – co to? Czyli krótko o historii

Moissanite-kosmiczne pochodzenie zobrazowane poprzez zdjęcie nieba.

Odkrycie naturalnego moissanitu zawdzięczamy francuskiemu chemikowi i mineralogowi H. Moissanowi. To właśnie on w 1905 r. dokonał odkrycia moissanitu, zwanego też węglikiem krzemu w próbkach meteorytu Canyon Diablo z Arizony (USA). Przez pewien czas sądzono, że moissanit to minerał pochodzenia kosmicznego. Jednak potem odkryto, że moissanit występuje także w znikomych ilościach w niektórych skałach pochodzenia ziemskiego. Głównie mowa tutaj o kimberlicie (rzadka skała typu alkalicznego) i brekcjach wulkanicznych (skały powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej). Odkrycie moissanitu zapoczątkowało szereg badań, a następnie prac nad stworzeniem syntetycznego odpowiednika tego minerału. Produkcja węglika krzemu przez wiele lat ograniczała się głównie do celów zbrojeniowych i dla potrzeb przemysłu elektronicznego. Dopiero w roku 1997 rozpoczęto produkcję syntetycznego moissanitu na potrzeby rynku zdobniczego. 

Moissanit – czym się charakteryzuje?

Moissanite pod lupą jubilerską.

W skład moissanitu wchodzą głównie węgiel i krzem, dzięki czemu jest to jeden z najtwardszych minerałów występujących na Ziemi. W skali mohsa osiąga wartość aż 9,25 co czyni go niemalże tak twardym jak diament, który uchodzi za jeden z najtrwalszych kamieni szlachetnych. Dzięki swojemu wysokiemu współczynnikowi twardości jest niezwykle mocny i odporny na zarysowania czy odpryski, czego nie można powiedzieć o innych kamieniach szlachetnych. Gdyby tego było mało, moissanity cechują się przepięknym blaskiem, z którym szczerze powiedziawszy ciężko konkurować. Produkty wykonane przy ich użyciu będą więc nie tylko bardzo trwałe, ale także niezrównanie piękne. 

Czy moissanite to kamień szlachetny?

Moissanite okrągły trzymany przez jubilera szczypcami.

Moissanit podobnie jak diament jest uznawany za kamień szlachetny, mimo że różni się on od diamentu pod wieloma względami. Kamieniami szlachetnymi nazywamy najtwardsze odmiany poszczególnych minerałów.  Mówiąc o kamieniach szlachetnych mamy na myśli każdy minerał, który odznacza się piękną barwą, połyskiem, a przy tym niespotykaną trwałością i odpowiednim poziomem twardości (powyżej 7 w skali Mohsa). Takie kamienie są powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie, ponieważ wykazują wysoką odporność na zarysowania i trwałość. Takimi cechami z pewnością może poszczycić się moissanit. 

Czy warto kupić biżuterię z moissanitem?

Pierścionek z białego złota z moissanitami na błękitnym tle.

Przepiękny blask i trwałość kamieni z pewnością przemawia na ich korzyść. Biżuteria z moissanitami wciąż toruje sobie drogę na rynku jubilerskim. Jest to jednak kategoria produktów na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę i która z pewnością zyska na popularności w najbliższym czasie. Coraz częściej nasi klienci zaczynają sięgać po pierścionek zaręczynowy z moissanitem zamiast z klasycznym brylantem. Na korzyść z pewnością przemawia tutaj bardziej przystępna cena jaką charakteryzują się moissanity. Pierścionki z moissanitami są o wiele tańsze od pierścionków z diamentami. Nie ustępują im jednak ani pod względem trwałości, ani pod względem piękna, a przy tym są zdecydowanie bardziej ekologicznym wyborem. Produkcja moissanitu odbywa się laboratoryjnie i, w przeciwieństwie do diamentów, nie wymaga wydobywania surowca. Dlatego kupując biżuterię z moissanitem masz pewność, że nie przyczyniasz się do wspierania niehumanitarnych warunków pracy czy dewastacji ekosystemu. 

Moissanite czy diament?

Moissanity w trzech kształtach - serce, kwadrat i okrągły.

Na temat porównania moissanitu i diamentu można by napisać oddzielny artykuł. W tym podpunkcie skupimy się na podstawowych różnicach między tymi dwoma minerałami. Głównymi cechami kamieni szlachetnych, na które zwraca się uwagę jest ich twardość, która przekłada się na trwałość produktu, czystość, barwa, szlif i proporcje. Wszystkie te elementy składają się na klasę konkretnego kamienia umieszczonego np. w pierścionku. W poprzedniej części artykułu zostało już wiele razy zaznaczone, że oba minerały posiadają zbliżoną do siebie wartość twardości. Twardość kamieni szlachetnych mierzymy w skali mohsa i w przypadku moissanitu jest to ok. 9,5 zaś w przypadku diamentu 10. Widać więc, że różnica nie jest tutaj zbyt duża i oba kamienie wykazują się bardzo wysoką twardością. Dla porównania szmaragd w skali twardości mohsa osiąga wartość zaledwie 7,5. Co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem, jednak w porównaniu z twardością moissanitu czy diamentu wypada o wiele gorzej.  

Cechy takie jak czystość, barwa, szlif i proporcje nie podpowiedzą czy lepiej wybrać moissanit czy diament. Każda z tych cech będzie indywidualna dla konkretnego kamienia umieszczonego w produkcie . Niezależnie od tego czy będzie to diament czy moissanit. Należy zaznaczyć tutaj jednak, że moissanity, jako kamienie tworzone laboratoryjnie, podlegają większej kontroli nad końcowym efektem wizualnym kamienia. Dlatego jeśli szukasz kamienia, który odznaczać się będzie wysoką czystością, doskonałym szlifem oraz barwą, warto postawić na moissanit. 

Zapraszamy do obejrzenia naszej kategorii produktów „Biżuteria z moissanitem„.