Moissanite czy diament? Porównanie dwóch popularnych kamieni szlachetnych.

Moissanite czy diament? Porównanie dwóch popularnych kamieni szlachetnych.
Data opublikowania:3 listopada, 2023 Kategorie:Aktualności Biżuteria Moissanit

Moissanite i diament to dwa popularne kamienie szlachetne, które są często wybierane do pierścionków zaręczynowych i innych wyrobów złotniczych. Oba kamienie są cenione za swój blask i trwałość, jednak istnieją między nimi pewne różnice. W tym artykule dowiesz się jakie są różnice i podobieństwa między moissanitem a diamentem. Zapraszamy do lektury!

Diament to najpopularniejszy kamień szlachetny na świecie. Myśląc o chociażby pierścionku zaręczynowym w głowie od razu pojawia nam się pierścionek z diamentem. Wyobrażając sobie najbardziej ekskluzywny, wyjątkowy kamień, oczami wyobraźni widzimy diament. Dlaczego tak jest? To głównie zasługa doskonale zrobionego marketingu. Z pewnością kojarzycie sformułowania “diamenty są wieczne” lub “diament to symbol miłości”. Te hasła brzmią w naszych głowach do dziś, mimo że sformułowano je nawet na kilka dekad przed narodzinami niektórych z nas. Te hasła stworzyły przekonanie, że diament jest niezbędnym elementem zaręczyn. Czy rzeczywiście tak jest? Czy diament to kamień doskonały, który nie ma sobie równych? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy porównanie diamentu i moissanitu w kilku krótkich podpunktach. 

Moissanit vs diament na skróty:

  1. Cena
  2. Twardość i trwałość
  3. Blask
  4. Kolor
  5. Względy etyczne
  6. Podsumowanie

Moissanit vs diament:

Moissanite vs diament - palce trzymające przykładowy kamień.

Cena

Cena to największa różnica w zestawieniu moissanite vs diament. Nie ukrywamy, że diamenty są po prostu szalenie drogie. Cena rośnie tutaj również ze względu na ograniczony wybór szlifów – diamenty w niektórych szlifach jak chociażby w szlifie owalnym będą o wiele droższe od diamentów w klasycznym szlifie brylantowym. Podczas gdy moissanity dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach przy zachowaniu regularnej ceny. Jaka jest więc różnica w cenie pomiędzy moissanitem a diamentem?

Kupując idealnie oszlifowany 1 karatowy diament, trzeba liczyć się z kosztem rzędu 50 tys. do nawet 70 tys. złotych. 

Podczas gdy 1 karatowy moissanit to koszt około 800 zł. 

Czy taka różnica w cenie ma wpływ na różnicę w jakości kamieni? Absolutnie nie. Moissanit jako kamień laboratoryjny, produkowany jest z najwyższą jakością zarówno w szlifie, kolorze jak i z naprawdę niewielką ilością zanieszczyszczeń. Wszystko za sprawą tego, że moissanity dostępne w tym momencie na rynku, powstają w laboratoriach. Dzięki temu możliwe jest stworzenie idealnego kamienia szlachetnego. Przeciętny diament z kolei jest średnio oszlifowany i posiada dodatkowe niedoskonałości, a więc by otrzymać doskonały diament trzeba zapłacić nawet 80 razy więcej niż za doskonały moissanit. 

Twardość i trwałość

Do określania twardości kamieni służy skala Mohsa. Na pierwszym miejscu, z wynikiem 10 znajduje się oczywiście diament. Moissanit z wynikiem 9,25 – 9,5 zajmuje miejsce zaraz za diamentem i uważany jest za drugi najtwardszy kamień na świecie. Zarówno moissanit jak i diament wykazują nadzwyczaj wysoką odporność na zarysowania i uszkodzenia. Oba kamienie nie matowieją, zachowując swój blask i piękno. Bez względu więc na to czy decydujesz się na wybór moissanitu czy diamentu, nie zauważysz różnicy w trwałości między tymi dwoma pięknymi kamieniami.

Blask

Diamenty zawdzięczają swój blask wysokiemu współczynnikowi załamania światła. W przypadku diamentu współczynnik załamania wynosi 2,42, co oznacza, że światło wewnątrz diamentu załamuje się 2,42 bardziej niż w powietrzu. Jeśli dodać do tego idealne oszlifowanie, diament wykazuje się możliwościami załamywania światła w wielu kierunkach jednocześnie. To właśnie dzięki temu tak bardzo lśni i ta właściwość czyni go tak bardzo pożądanym. 

Współczynnik załamania światła moissanitu wynosi 2,65. Jest to wyższy współczynnik załamania światła niż w przypadku diamentu. Wysoki współczynnik załamania światła moissanitu jest odpowiedzialny za jego wyjątkowy blask. Gdy światło pada na moissanite załamuje się i rozprasza na wszystkie strony, tworząc efekt tęczowej poświaty. Dzięki wyższemu współczynnikowi załamania światła niż w przypadku diamentu, moissanite wydaje się bardziej błyszczący.

Kolor

Na pierwszy rzut oka ciężko zobaczyć różnicę między kolorem moissanitu a diamentu. Oba kamienie są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, ale to te bezbarwne odmiany są tymi najbardziej pożądanymi. Należy zaznaczyć tutaj, że bezbarwne diamenty są bardzo drogie i rzadkie, a zdecydowana większość wydobywanych diamentów posiada delikatne żółte bądź brązowe zabarwienie. 

Jeśli chodzi o kolor moissanitów, to nie zawierają one raczej przebarwień ani zanieczyszczeń. Ze względu na produkcję laboratoryjną, tworzone są jedynie kamienie doskonałe pod względem wizualnym i jakościowym.

Względy etyczne

Kolczyki z moissanitami

Kluczową kwestią, która odróżnia moissanit od diamentu, jest kwestia dotycząca etyki pozyskiwania. Pozyskiwanie diamentów jest związane z wieloma etycznymi kwestiami w tym z:

  • Konflikty: Diamenty konfliktowe to diamenty, które są wydobywane w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Dochód ze sprzedaży tych diamentów jest wykorzystywany do finansowania działań wojennych i do naruszania praw człowieka.
  • Warunki pracy: Warunki pracy w kopalniach diamentów są często niebezpieczne i niehumanitarne. Pracownicy są często narażeni na choroby, wypadki i nadużycia.
  • Zrównoważony rozwój: Wydobycie diamentów ma negatywny wpływ na środowisko. Kopalnie diamentów zanieczyszczają powietrze, wodę i glebę.

W przeciwieństwie do diamentów, moissanity są tworzone laboratoryjnie, a więc nie ma żadnych związanych z nimi problemów środowiskowych ani etycznych. 

Podsumowanie

Moissanite i diament to dwa popularne kamienie szlachetne, które mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego kamienia zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Dla wielu klientów znaczenie mają również poruszane tutaj kwestie dotyczące etyki pozyskiwania niektórych kamieni szlachetnych. W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór zarówno pierścionków z moissanitami jak i pierścionków z diamentami. Zapraszamy więc do przyjrzenia się bliżej naszym produktom i podjęcia decyzji zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. 

Jeśli z kolei interesuje Cię moissanite i zastanawiasz się nad zakupem biżuterii z tym kamieniem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – Czy warto kupić biżuterię z moissanitem?


Zobacz także