Próby złota

Próby złota
Data opublikowania:11 września, 2020 Kategorie:Biżuteria ślubna Obrączki ślubne Pierścionki zaręczynowe Ślubny poradnik

Ten tekst powie Ci:

Czym jest próba złota?

Przy zakupie złotej biżuterii poza wybraniem odpowiedniego wzoru warto też zwrócić uwagę na próbę złota z jakiej produkt jest wykonany. Próba złota wskazuje jaka jest zawartość złota w konkretnym stopie metalu. Podana liczba, na przykład 333, mówi o tym, że na 1000 jednostek masy danego stopu przypadają 333 jednostki masy czystego złota, czyli 33,3%.

Czym są oznaczenia 333, 585 i 750 przy próbach złota?

Najpopularniejszymi próbami złota w branży jubilerskiej są próby 333, 585 i 750. Poza nimi są jeszcze próby 375, 500, 960 i 999,9, aczkolwiek są one rzadziej spotykane i trudniej dostępne.

Próba złota 333

Próba złota 333 = 33,3% czystego złota. Jest to próba o najmniejszej zawartości złota w stopie metalu, dlatego cechuje się też najtańszą ceną. Kupując obrączki ślubne, złote kolczyki czy inną biżuterię z próby złota 333 możemy liczyć na bardzo atrakcyjną cenę oraz wysoką twardość produktu. Minusami tej próby złota jest to, że biżuteria szybciej matowieje.

Próba złota 585

Próba złota 585 = 58,5% czystego złota. Biżuteria wykonana z próby 585 jest najczęściej wybierana przez klientów salonów jubilerskich. Pierścionki zaręczynowe, złote bransoletki czy też złote łańcuszki, które mają próbę złota 585 cechują się bardzo dobrą trwałością oraz wysoką wartością ze względu na dość dużą zawartość czystego złota w produkcie.

Próba złota 750

Próba złota 750 = 75% czystego złota. Bardzo wysoka zawartość czystego kruszcu, co przekłada się też na wyższą wartość biżuterii, czyli też na wyższą cenę. Słabszą stroną próby złota 750 jest to, że wykonane z niej produkty są bardziej kruche.

Jakie są różnice między próbami złota?

Jeżeli chcemy zakupić złotą biżuterię u jubilera, to różnicy między próbami złota 333, 585 i 750 nie dostrzeżemy gołym okiem. Wizualnie nie różnią się one od siebie, więc próbę możemy poznać dopiero po uzyskaniu informacji o cenie produktu. Każda z tych prób złota poza ceną różni się ilością czystego złota w stopie metalu, więc każda z nich ma inną plastyczność i wytrzymałość. Jeżeli nie umiemy podjąć decyzji jaką próbę złota wybrać, to warto zapytać o szczegóły jubilera, który posiada specjalistyczną wiedzę i z chęcią opowie o plusach i minusach prób złota.

Którą próbę złota wybrać?

Kupując biżuterię wiele osób zastanawia się, która próba złota będzie najlepsza. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda próba ma inne charakterystyczne cechy. Jeśli chcemy kupić złote kolczyki w niskiej cenie, to warto wybrać próbę 333, natomiast gdy interesuje nas złoty pierścionek zaręczynowy o wysokiej szlachetności, to dobrym wyborem będzie próba 750. Należy jednak pamiętać, że niższa próba złota wiąże się z wysoką trwałością, ale szybkim śniedzeniem, natomiast przy wyższej próbie złota biżuteria jest bardziej krucha lecz bardziej wartościowa. Optymalną opcją jest więc próba 585, która wypośrodkowuje wszystkie te
cechy.

Czy można sprawdzić próbę złota? Jak to zrobić?

W momencie, kiedy otrzymaliśmy złotą biżuterię w prezencie lub posiadamy biżuterię rodzinną, która przechodzi z pokolenia na pokolenie i nie mamy pewności jaka jest wartość danej rzeczy, to możemy sprawdzić próbę złota produktu. Każdy wyrób ze złota jest badany pod kątem
zawartości złota w biżuterii i oznaczany cechą probierczą, czyli wybitym znakiem na kolczykach, pierścionkach czy bransoletkach, który wskazuje rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę. Dzięki temu mamy pewność ile warte są nasze obrączki ślubne, złoty łańcuszek czy sygnet.