Kiedy przekłuć uszy dziecku i jakie kolczyki wybrać?

Kiedy przekłuć uszy dziecku i jakie kolczyki wybrać?
Data opublikowania:23 stycznia, 2024 Kategorie:Aktualności

Z przekłuwaniem uszu dzieciom wiąże się wiele wątpliwości ze strony rodziców. To temat, który od paru lat budzi spore kontrowersje. Jeszcze niedawno standardem było przekłuwaniem dzieciom uszu w okresie niemowlęcym. Dziś wiele mam decyduje się jednak poczekać aż dziecko samo będzie w stanie podjąć świadomą decyduję i poprosić o pierwsze kolczyki. Najważniejsze jednak w temacie przekłuwania uszu jest świadomość całego procesu i odpowiedzialne podejście rodzica do tematu. Jeśli decydujecie się na przebicie uszu dziecku, koniecznie zastanówcie się jaką metodę przekłucia uszu wybrać, na jakie kolczyki się zdecydować oraz jak wygląda pielęgnacja uszu po ich przekłuciu. Mamy szczerą nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję w kwestii wyboru pierwszych kolczyków dla dziecka. 

Spis treści:

Jaki jest najlepszy czas na przekłucie dziecku uszu?

Pierwsze kolczyki - jaki jest najlepszy czas na przekłucie uszu dziecku?

Kiedy kolczyki dla dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jak już wspomnieliśmy, są rodzice, którzy decydują się na przekłucie uszu w okresie niemowlęcym i są tacy, którzy czekają aż dziecko samo podejmie świadomą decyzję. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy.

  1. Kolczyki dla niemowląt:

Za: Wielu rodziców uważa, że przekłucie uszu niemowlakowi jest po prostu łatwiejsze. Ponieważ maluch nie ma świadomości nadchodzących zdarzeń, a więc nie odczuwa stresu oraz strachu przed zabiegiem. 

Przeciw: Dla niemowlaka, który wciąż leży i śpi kolczyki mogą być mało komfortowym dodatkiem. Dodatkowo dzieci, które już zaczynają chwytać rączkami różne rzeczy mogą nieświadomie pociągnąć świeżo przekłute uszko.

  1. Kolczyki dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych:

Za: Dziecko świadomie podejmuje decyzję o przekłuciu uszu. Może samodzielnie dbać o pielęgnację przekłutego miejsca.

Przeciw: Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest świadome jak wygląda proces przekłuwania uszu. Może więc odczuwać większy stres i denerwować się w związku z zaistniałą sytuacją. 

Jaka jest najlepsza pora roku na przekłucie uszu dziecku? Naszym zdaniem najlepiej wykonać taki zabieg wiosną lub wczesną jesienią. Zarówno lato, gdy jest zbyt gorąco jak i zima, gdy jest zimno i trzeba nosić chociażby czapkę nie sprzyjają gojeniu się świeżo przebitych uszu.

Z naszych doświadczeń wynika, że pierwszy temat kolczyków pojawia się u dziewczynek w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Kolczyki dla dziewczynek są w tym momencie dostępne w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Z tego względu dziewczynki zaczynają interesować się tematem przekłuwania uszu. Pojawiają się pierwsze pytania i chęć wykonania tego wielkiego kroku. Temat jest tym bardziej gorący, jeśli koleżanki już są po przekłuciu uszu i mogą pochwalić się kolczykami w różnych wzorach i wariantach kolorystycznych. 

Gdzie i jaką metodą przekłuć uszy dziecku?

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki - jaką metodą i gdzie przebić uszy dziecku?

Obecnie istnieje wiele metod przekłuwania uszu. Usługi w tym zakresie świadczy prawie każdy salon kosmetyczny, a przede wszystkim salony piercingu. Jeśli zależy Ci na najbardziej profesjonalnym podejściu do tematu, zdecyduj się na usługi piercera. Jest to specjalista, który wie w jaki sposób wykonać nakłucie, aby prawidłowo i bez niechcianych powikłań przekłuć ucho. Należy mieć jednak na uwadze, że większość salonów piercingowych nie świadczy sług dla dzieci poniżej 8 roku życia. Skorzystanie z usług kosmetyczki też nie jest złą opcją. W salonach kosmetycznych świadczonych jest obecnie wiele nowoczesnych metod. Jeśli jednak zdecydujesz się na usługę przebicia uszu u kosmetyczki, koniecznie wybierz salon, który posiada najwięcej pozytywnych opinii. W takim przypadku będziesz mieć pewność, że usługa zostanie wykonana prawidłowo i w odpowiednich warunkach.

Jakie pierwsze kolczyki dla dziewczynki wybrać?

Jakie pierwsze kolczyki dla dziewczynki wybrać?

Wybierając kolczyki dziewczęce warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które są szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze kolczyki dla dziewczynki:

  1. Materiał – według nas najlepszym materiałem na pierwsze kolczyki dla dziecka jest złoto, ze względu na to, że jest najbardziej obojętnym kruszcem, który raczej nie daje odczynów alergicznych. Tutaj szczególnie polecamy nasze złote kulki 2 mm i złote kulki 3 mm. Są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu doskonale nadają się dla dziecka. Z kolei złote kolczyki z szafirami na biglu w kształcie maleńkich kwiatków to świetna alternatywa dla tych, którzy wolą kolczyki na tradycyjnym zapięciu.
  2. Rodzaj zapięciakolczyki dla dzieci z bezpiecznym zapięciem to produkty, na które powinno się zwrócić uwagę. Przyjęło się, że kolczyki z zapięciem na bigiel np. złote kolczyki motylki, to najbezpieczniejsza opcja jeśli chodzi o wybór pierwszych kolczyków. Dzięki dłuższemu elementowi łatwiej poruszać kolczykiem, co jest niezwykle ważne przy świeżo przebitej dziurce. Takie zapięcie zapewnia również mniejsze ryzyko zgubienia. Jednak dobrze wykonane kolczyki z zapięciem na sztyft z barankiem również mogą być bezpieczną opcją.
  3. Wielkośćważne, aby wielkość kolczyków dopasować do wieku dziecka. Wiadomo, im młodsze dziecko tym kolczyk powinien być mniejszy, aby było to jak najbardziej komfortowe dla dziecka.
  4. Wagaim lżejsze kolczyki tym dla dziecka oczywiście lepiej. Ponieważ kolczyki to ozdoba noszona codziennie, komfort użytkowania jest tutaj najważniejszy.

Kolczyki na prezent dla dziewczynki

Dziewczynka z kolczykami w kształcie arbuzów.

Kolczyki na prezent dla dziewczynki to doskonały podarek, który pozwoli uczcić wyjątkową chwilę w życiu dziecka. To podarek, który wyraża ciepłe uczucia i troskę o dziecko. Czasem jest to prezent na urodziny, a czasem prezent imieninowy czy prezent na Pierwszą Komunię Świętą. To świetna opcja na prezent niezależnie od tego czy dziewczynka ma przebite uszy czy też nie. Kupując delikatne, ponadczasowe wzory np. złote kolczyki przecinki z cyrkoniami czy złote kolczyki serduszka wybierasz modele, które będą pasować niezależnie od wieku osoby noszącej. Z kolei modele w barwnych wzorach jak np. srebrne jednorożce czy kolorowe muffinki to świetna opcja dla każdej małej elegantki. Zaletą srebrnych kolczyków jest ich przystępna cena, dzięki czemu dziewczynki mogą przebierać w różnych wzorach i kształtach, codziennie stawiając na inny wzór.

Czytaj również: