Na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne

Na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne
Data opublikowania:23 listopada, 2020 Kategorie:Obrączki ślubne Ślubny poradnik

Jeśli planujemy ślub i organizujemy wesele na naszej liście rzeczy do zrobienia na pewno pojawi się wybór i zakup obrączek ślubnych. Czy wystarczy tylko iść do jubilera i wybrać model, który nam się podoba? Niestety nie jest to takie proste, jak się może wydawać

W tym artykule opiszemy na co zwrócić uwagę wybierając obrączki ślubne:

Certyfikat jubilerski

Przed wyborem konkretnego modelu obrączek ślubnych trzeba najpierw znaleźć sprawdzonego jubilera, który wykona obrączki z należytą starannością. Możemy zapytać rodzinę, znajomych albo poszukać salonów jubilerskich, które mają dobre opinie w internecie. Zanim zakupimy obrączki ślubne warto sprawdzić, czy otrzymamy certyfikat jubilerski do zakupionej biżuterii. Taki certyfikat daje nam pewność, że produkt jest najwyższej jakości. Wyroby jubilerskie bez potwierdzenia mogą okazać się nieautentyczne i szybko ulec zniszczeniu.

Obrączki ślubne – wybór kruszcu

Obrączki najczęściej wykonane są ze złota, ale nie jest to jedyna możliwość. Wybór metalu szlachetnego obrączek ślubnych należy do przyszłej pary młodej. Aktualnie na rynku mamy wiele możliwości, między innymi: obrączki z białego złota, obrączki z tytanu, obrączki diamentowane,
obrączki ślubne z drewnem itp. Można też zdecydować się na model wykonany z dwóch kruszców, wszystko zależy od upodobań i gustu pary zakochanych. Aby poznać plusy i minusy różnych surowców, których używa się do wyrobu obrączek, polecamy poczytać nasz artykuł p.t. „Trzy
surowce, z których można wykonać obrączki (prócz złota)
”.

Jeżeli wybór padnie na złoto, to musimy też zdecydować jakiej próby ma ono być. Do wyboru mamy:

  • Próba 333 – najmniejsza zawartość złota w stopie metalu = najniższa cena.
  • Próba 585 – duża zawartość złota w stopie metalu = atrakcyjna cena.
  • Próba 750 – bardzo wysoka zawartość złota w stopie metalu = najwyższa cena.

Więcej na temat prób złota pisaliśmy w artykule – „Próby złota

Rozmiar obrączek ślubnych

Sprawą najistotniejszą przy zakupie obrączek ślubnych jest rozmiar. Obrączki mają służyć parze młodej na lata, więc muszą być nie tylko ładne, ale też wygodne. Są domowe sposoby na zmierzenie rozmiaru palca, aczkolwiek jeżeli chodzi o obrączki ślubne, to polecamy udać się do
salonu jubilerskiego i tam zmierzyć jaki mamy rozmiar. Przy tak ważnym zakupie lepiej nie ryzykować pomyłki

Grubość obrączek ślubnych?

Kolejną rzeczą, nad którą trzeba się zastanowić, jest grubość obrączek ślubnych. Cieńsze obrączki cechują się mniejszą odpornością na pęknięcia czy zniekształcenia, ale są lżejsze i delikatniejsze, natomiast grubsze są bardziej trwałe i komfortowe. Najczęściej wybieraną grubością są obrączki w przedziale 1,3-1,5mm, aczkolwiek niektóre modele wymagają grubszego lub cieńszego wykonania.

Przed wybraniem obrączek konkretnej grubości dobrze jest porównać sobie różne modele, aby sprawdzić jak prezentują się na dłoni. Na delikatnej dłoni obrączka masywna może nie prezentować się zbyt dobrze, tak samo jak drobna obrączka na większym palcu.

Obrączki z soczewką czy bez?

W obrączkach ślubnych o grubości 1,6mm wzwyż jest możliwość wykonania soczewki. Nie ma ona wpływu na jakość wyrobu, a na komfort noszenia. W dużej mierze polecane są dla osób, którym puchną palce oraz dla osób z alergiami skórnymi. Wyoblony kształt sprawia, że obrączka nie uciska palca i jest łatwiejsza do ściągnięcia. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu w artykule o obrączkach z soczewką

Jakie są modele obrączek?

Po wybraniu pasującej konfiguracji obrączek czas na ostatnią kwestię – model. Salony jubilerskie mają w swych ofertach najróżniejsze wzory i kolory. U nas można znaleźć takie obrączki jak:

  • Obrączki diamentowane – obrączki wykonane ze złota, które zostały poddane technicznej obróbce diamentowania, co nadaje im oryginalny i niepowtarzalny wzór.
  • Obrączki z drewnem – oryginalny wzór obrączek, połączenie metalu szlachetnego z drewnem. Do wyboru jest drewno hebanowe lub żelazne.
  • Obrączki z brylantami – w tym modelu obrączka panny młodej dodatkowo zdobiona jest brylantami, co dodaje jej unikalności i szyku.
  • Obrączki klasyczne – tradycyjne obrączki z żółtego złota, gładkie, bez żadnych zdobień czy kamieni szlachetnych. Już od wielu lat jest to model najczęściej wybierany przez nowożeńców.
  • Obrączki łączone (dwukolorowe) – są to obrączki wykonane z dwóch rodzajów metali szlachetnych, dzięki czemu są dwukolorowe. Można łączyć dowolne metale, na przykład żółte złoto z białym.
  • Obrączki z żółtego złota – wykonane z klasycznego żółtego złota. Na rynku jubilerskim jest najwięcej wzorów i modeli właśnie dla obrączek tego typu.
  • Obrączki z białego złota – obrączki wykonane ze złota o białym kolorze. Model ten jest jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat.

Poza gotowymi modelami można też zrealizować swój autorski projekt, który zostanie wykonany przez profesjonalnego złotnika. Paleta możliwości jest tak obfita, że na pewno każdy znajdzie dla siebie idealny wzór. Teraz trzeba tylko poświęcić czas na szukanie i znalezienie wymarzonych obrączek ślubnych.


Czytaj również