Dawne przesądy o obrączkach ślubnych

Dawne przesądy o obrączkach ślubnych
Data opublikowania:16 października, 2020 Kategorie:Biżuteria ślubna Obrączki ślubne

W tym artykule dowiesz się:

Skąd wziął się zwyczaj noszenia ślubnych obrączek?

Historia wręczania sobie obrączek ślubnych ma swój początek w starożytnym Egipcie, gdzie wówczas para zakochanych obdarowywała się obrączkami wykonanymi ze skór i roślin. Z biegiem czasu tworzono obrączki z trwalszych materiałów – kości i metali. Okrągły kształt, czyli
nieskończona linia bez początku i końca, to symbol wieczności, więc obrączki ślubne symbolizują wieczną miłość dwojga ludzi. Zwyczaj noszenia obrączek ślubnych zmieniał się z biegiem lat, aczkolwiek nadal obowiązuje w wielu krajach i kulturach na całym świecie.

Na którym palcu nosi się obrączkę ślubną?

W naszym kraju zarówno mężczyźni jak i kobiety noszą obrączkę ślubną na palcu serdecznym prawej dłoni. Niektóre panie decydują się nosić na tym palcu obrączkę oraz pierścionek zaręczynowy, inne kobiety po ślubie pierścionek przenoszą na lewą dłoń. Oba sposoby są dozwolone, wszystko zależy od gustu i komfortu noszenia biżuterii, aczkolwiek miejsce obrączki
ślubnej jest zawsze na czwartym palcu prawej dłoni.

Przesądy związane z obrączkami, które mogą przynieść szczęście.

W związku z wielkimi wydarzeniami, takimi jak ślub czy wesele, zawsze wiążą się jakieś wierzenia i przesądy. Jest także wiele przesądów związanych z samymi obrączkami ślubnymi. Niektóre z nich zwiastują szczęście, a innych lepiej unikać, aby nie kusić losu. Co zrobić, aby szczęściu trochę pomóc? Poniżej podajemy przykłady kilku przesądów, które mogą się przydać:

  • Obrączki ślubne powinien sfinansować i odebrać od jubilera przyszły pan młody.
  • Żeby małżeństwo było trwałe, to obrączki muszą być zrobione z trwałego kruszcu.
  • Aby życie w małżeństwie było spokojne, to lepiej wybrać gładkie obrączki, bez rzeźbień.
  • Diamenty w obrączkach to symbol długiego i szczęśliwego życia oraz wierności w małżeństwie.

Co może przysporzyć pecha? Przesądy o obrączkach ślubnych.

Jeśli już wiemy jak trochę pomóc szczęściu, to warto też pamiętać czego unikać i co może nam przysporzyć kłopotów. Najczęstsze przesądy o obrączkach, którym lepiej zapobiegać:

  • Nie powinno się przymierzać obrączek ślubnych innych osób, ponieważ wróży to zdradę w małżeństwie.Pęknięcie obrączki symbolizuje rozpad małżeństwa.
  • Za ciasne obrączki mogą oznaczać chorobliwą zazdrość partnera, a zbyt luźne obrączki symbolizują rozpad małżeństwa.
  • Jeśli nowożeńcy pomylą palec podczas zakładania obrączki, to wróży to niewierność w małżeństwie.
  • Upuszczenie obrączki przed ołtarzem zwiastuje nieszczęście. Obrączki nie mogą wówczas podnieść nowożeńcy, musi to zrobić ksiądz lub ktoś z gości.
  • Zgubienie obrączki może wróżyć szybką utratę partnera.

Czy warto wierzyć w przesądy?

Wiele osób przed ślubem zastanawia się nad tym, czy lepiej poznać przesądy związane z tą uroczystością, czy też przeżyć ten dzień bez zamartwiania się dawnymi wierzeniami. Przesądy, jak sama definicja wskazuje, nie są wiarygodne, są oparte tylko i wyłącznie na przekonaniach, więc nie warto stawiać na nich jakichkolwiek tez. Przesądy głównie działają na naszą podświadomość, więc jeżeli ktoś jest podatny na takie sugestie, to lepiej nie kusić losu i nie zagłębiać się w ten temat przed tak ważnym dniem, jakim jest zawarcie związku małżeńskiego. Najważniejsze, aby przeżyć ten dzień z ukochaną osobą, nie martwiąc się o szczegóły i dawne wierzenia


Czytaj równieżObrączki ślubne klasyczne