Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie

Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie
Data opublikowania:2 kwietnia, 2021 Kategorie:Ślubny poradnik

Po zawarciu związku małżeńskiego przestajemy obchodzić rocznicę związku, poznania się, pierwszej randki. Wówczas najważniejsza jest tylko data ślubu i świętowanie każdej rocznicy tej uroczystości. Czy wiesz, że każda rocznica ma swoją indywidualną nazwę? Poznanie tych nazw może pomóc Ci z wyborem prezentu na ten szczególny dzień, a także mile zaskoczy współmałżonka.

W naszym artykule znajdziesz informacje takie jak:


Jakie są nazwy rocznic ślubu?

Większość z nas wie czym są Złote Gody albo papierowa rocznica ślubu, są to najbardziej popularne terminy jeżeli chodzi o nazewnictwo rocznic zawarcia małżeństwa. Określenia te symbolizują trwałość związku małżeńskiego i długość stażu, dlatego przymiotniki nawiązują do coraz szlachetniejszych materiałów. Początkowo papier, bawełna, skóra, a po wielu latach żelazo, kamień, brylanty. Poniżej przedstawiamy wszystkie nazwy rocznic ślubu – od pierwszej do siedemdziesiątej piątej (której oczywiście życzymy każdemu małżeństwu).

Spis nazw rocznic ślubu

 • Papierowa rocznica ślubu – Rok
 • Bawełniana rocznica ślubu – Dwa lata
 • Skórzana rocznica ślubu – Trzy lata
 • Owocowa/kwiatowa rocznica ślubu – Cztery lata
 • Drewniana rocznica ślubu – Pięć lat
 • Cukrowa rocznica ślubu – Sześć lat
 • Wełniana rocznica ślubu – Siedem lat
 • Blaszana/spiżowa/brązowa rocznica ślubu – Osiem lat
 • Generalska/gliniana rocznica ślubu – Dziewięć lat
 • Aluminiowa/cynowa rocznica ślubu – Dziesięć lat
 • Stalowa rocznica ślubu – Jedenaście lat
 • Lniana/jedwabna/płócienna rocznica ślubu – Dwanaście lat
 • Koronkowa rocznica ślubu – Trzynaście lat
 • Rocznica ślubu kości słoniowej – Czternaście lat
 • Kryształowa rocznica ślubu – Piętnaście lat
 • Porcelanowa rocznica ślubu – Dwadzieścia lat
 • Srebrna rocznica ślubu – Dwadzieścia pięć lat
 • Perłowa rocznica ślubu – Trzydzieści lat
 • Koralowa rocznica ślubu – Trzydzieści pięć lat
 • Rubinowa rocznica ślubu – Czterdzieści lat
 • Szafirowa rocznica ślubu – Czterdzieści pięć lat
 • Złote gody – Pięćdziesiąt lat
 • Platynowa/szmaragdowa rocznica ślubu – Pięćdziesiąt pięć lat
 • Diamentowa rocznica ślubu – Sześćdziesiąt lat
 • Żelazna rocznica ślubu – Sześćdziesiąt pięć lat
 • Kamienna rocznica ślubu – Siedemdziesiąt lat
 • Brylantowa rocznica ślubu – Siedemdziesiąt pięć lat

Pochodzenie nazewnictwa godów małżeńskich

Historia nazw rocznic ślubu sięga do roku 1922, kiedy to Emily Post w swojej książce p.t. „Etiquette” nadała nazwy ośmiu rocznicom ślubu – 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. rocznicy. Emily była specjalistką od zasad Savoir Vivre, a przy wymyślaniu nazw inspirowała się średniowieczną tradycją, gdzie mężczyźni wręczali złote i srebrne wieńce swoim żonom z okazji okrągłych rocznic ślubu. Określenia nadane przez Emily Post szybko się spopularyzowały, a w roku 1937 Związek Amerykańskich Jubilerów rozszerzył listę tych nazw, dzięki czemu mamy pełny katalog rocznic, który opisaliśmy w poprzednim akapicie – Nazwy rocznic ślubu.

Jaki prezent na rocznicę ślubu?

Świętując poszczególne rocznice ślubu dobrym pomysłem na prezent będzie coś, co kojarzy się z nazwą danej rocznicy. Jest to podkreślenie stażu małżeńskiego i miły niuans dotyczący nazwy tego uroczystego dnia. Prezentujemy kilka pomysłów na prezent, które świetnie sprawdzą przy tej konkretnej rocznicy ślubu.

Kwiatowa rocznica ślubu – Złota zawieszka – ażurowy kwiatek

Na kwiatową rocznicę ślubu – ażurowy kwiatek w postaci zawieszki. Wykonane jest z żółtego złota, do zamówienia dołączamy opakowanie prezentowe i certyfikat jubilerski. Idealny prezent na czwartą rocznicę ślubu.

Blaszana rocznica ślubu – Złota bransoletka z blaszką do grawerowania

Bransoletka z blaszką do grawerowania świetnie sprawdzi się jako prezent zarówno dla żony, jak i dla męża. Produkt wykonany jest ze złota próby 585 i można umieścić na blaszce dowolny grawer, np. datę ślubu, Wasze imiona lub jakąś sentencję dotyczącą ósmej rocznicy ślubu.

Stalowa rocznica ślubu – Spinki do mankietów vincitore model M-003 stalowe

Po 11 latach ślubu mąż na pewno ucieszy się z nowych stalowych spinek do mankietów w eleganckim opakowaniu. Srebrne spinki będą pasować do każdej koszuli i na każdą okazję, szczególnie na stalową rocznicę ślubu

Srebrna rocznica ślubu – Srebrna bransoletka gładka – kwiatki

Zaskocz swoją ukochaną obdarowując ją bransoletką z okazji srebrnej rocznicy ślubu. 25 wspólnie spędzonych lat to związek trwały jak srebro, więc proponujemy zakup srebrnej bransoletki próby 925, czyli kruszcu najwyższej jakości.

Perłowa rocznica ślubu – Delikatne i eleganckie kolczyki na sztyfcie z perłami

Co kupić żonie na perłową rocznicę ślubu? Nic innego niż biżuterię z perłami! Kolczyki wykonane ze złota z perłami na pewno spodobają się ukochanej i idealnie nawiążą do Waszej rocznicy. Zapinane są na sztyft z barankiem, więc są odpowiednio zabezpieczone przed odpięciem i zgubieniem. Jest to elegancka biżuteria, która przypadnie do gustu każdej kobiecie.

Rubinowa rocznica ślubu – Złote kolczyki z rubinami i cyrkoniami – kwiatki

Jeżeli Twoja małżonka często nosi kolczyki, to na rubinową rocznicę ślubu możesz kupić jej złote kolczyki z rubinami. Biżuteria wykonana jest ze złota próby 585, zdobiona syntetycznymi rubinami i cyrkoniami, zapinana na sztyft. Kolczyki pięknie prezentują się w połączeniu z eleganckim strojem, ale także na co dzień.

Szafirowa rocznica ślubu – Klasyczny złoty pierścionek z szafirami

Czterdzieści pięć lat małżeństwa to staż godny podziwu. Jest to coś nadzwyczajnego i pięknego, dlatego warto na tę okazję wybrać prezent tak trwały jak Wasz związek małżeński. Nawiązując do szafirowej rocznicy ślubu proponujemy wybrać złoty pierścionek z szafirami dla małżonki. Może być wykonany ze złota białego, różowego lub żółtego, ozdobiony pięcioma szafirami w czterech łapkach. Jest to bardzo elegancka i trwała biżuteria.

Złote gody – Złota zawieszka – ażurowy listek

Złote gody, czyli 50 lat po ślubie. Taki dzień zazwyczaj obchodzi się hucznie w towarzystwie rodziny i przyjaciół, wówczas jest to święto Waszej miłości i małżeństwa. Perfekcyjnym prezentem dla żony może być biżuteria wykonana ze złota, na przykład złotą zawieszkę w kształcie ażurowego listka. Zawieszka wykonana jest ze złota próby 585, posiada bogate zdobienia i zapakowana jest w opakowanie prezentowe.

Brylantowa rocznica ślubu – Elegancki pierścionek z niebieskim topazem i brylantami

Ostatnia nazwana rocznica ślubu to rocznica brylantowa, czyli 75 lat małżeństwa. Brylant to oszlifowany diament, czyli kamień szlachetny o wysokiej trwałości i ponadprzeciętnym pięknie. Na taką szczególną okazję trafionym prezentem będzie pierścionek z brylantami, który podkreśli wieczność Waszej miłości i Waszego piękna. Pierścionek z topazem i brylantami to nasz wyrób z białego złota próby 585, kamienie szlachetne są ręcznie wykute, co gwarantuje wysoką jakość biżuterii.


Życzenia na rocznicę ślubu

Ktoś z Twoich znajomych lub rodziny ma rocznicę ślubu? Nie wiesz jakie życzenia wysłać? Co napisać, powiedzieć? Najlepiej powiedz coś od siebie, nie musi to być wierszyk znaleziony w internecie czy gotowy obrazek. Możesz nawiązać do nazwy ich rocznicy ślubu, do ich pierwszej randki, wspólnych chwil, wakacji, przygód. Najlepsze życzenia to takie, które płyną prosto z serca, które są szczere, prawdziwe i pełne nadziei, niezależnie na jaką są okazję.

Ambrose Bierce

„Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile, lecz po czasie jej trwania.”