Symbolika pierścionków na palcach

Symbolika pierścionków na palcach
Data opublikowania:4 maja, 2020 Kategorie:Obrączki ślubne Pierścionki zaręczynowe Ślubny poradnik

Wiele kobiet, ale też wielu mężczyzn nosi na palcach pierścionki, obrączki lub sygnety. Niektórzy jako ozdobę, a inni jako symbol zaręczyn, pamiątkę rodzinną i tym podobne. A może Ty nosisz pierścionek na palcu i nie wiesz co może symbolizować jego położenie? Istnieje wiele tradycji, symboliki, dotyczących miejsca, na którym nosi się biżuterię. Czasem te teorie są różne, na przykład czy pierścionek zaręczynowy powinno się nosić na lewej, czy na prawej dłoni. Postaramy się tutaj przybliżyć Wam jakie znaczenie może mieć konkretny palec, na którym nosi się biżuterię.

  • Obrączki ślubne – w Polsce nosimy je na serdecznym palcu prawej dłoni. Od tej tradycji raczej nie ma odstępstw, tak już jest przyjęte i do tego wszyscy się stosują. Obrączka może być złota, srebrna, z grawerem lub bez, ale zawsze powinna się znajdować na czwartym palcu prawej ręki, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny.
  • Pierścionek zaręczynowy – tutaj teorie są różne, ale najczęściej stosujemy się do opcji, że pierścionek zaręczynowy nosimy na czwartym palcu prawej ręki przed ślubem, a po ślubie zmieniamy jego położenie na czwarty palec lewej ręki. W przypadku, gdy jednak pierścionek zaręczynowy nie pasuje na lewą dłoń, to wówczas nosimy go wraz z obrączką na tym samym palcu. Jednak niezależnie od tego, na której dłoni będziemy go nosić, to najważniejsza jest radość z zaręczyn i planowanie wspólnego życia w małżeństwie.
  • Pierścionek na kciuku – dużo osób nosi go dla ozdoby, ale noszą go też osoby LGBT, głównie kobiety, w celu podkreślenia przynależności do tej społeczności. Taka symboliczna deklaracja poprzez noszenie pierścionka na kciuku pomaga im też w identyfikacji w różnych środowiskach.
  • Pierścionek na palcu wskazującym – już od czasów średniowiecza był symbolem zamożności i wysokiej pozycji społecznej, tak jest też teraz. W kulturze Żydowskiej na tym palcu nosi się obrączki ślubne.
  • Pierścionek na palcu środkowym – ozdabianie środkowego palca pierścionkiem jest dzisiaj jeszcze mało popularne. Najczęściej na taki styl decydują się osoby, które chcą nabrać pewności siebie dzięki takiemu oryginalnemu wyborowi. Jest to mało popularne, dlatego też może być odebrane jako przejaw odwagi poprzez przełamanie aktualnie panującej mody.
  • Pierścionek na małym palcu – każdemu pewnie kojarzą się filmy, na których bogaci mężczyźni noszą sygnety na małych palcach. Na przykład klasyk filmowy p. t. „Ojciec Chrzestny”. Najczęściej na tym palcu nosi się sygnety bądź pierścienie rodowe. Jedna z symboliki mówi też o demonstracji władzy lub przynależności do grupy przestępczej. Symbolika poszczególnych pierścionków czy ich położenia może być różna. Opisaliśmy najczęstsze i najpopularniejsze teorie, które są nieformalnie przyjęte w naszym kraju. Tak naprawdę
    dla każdej osoby noszona biżuteria może mieć inną symbolikę, niezależnie czy jest to złoty pierścionek, czy też sygnet lub srebrna obrączka. Każdy podchodzi do tego indywidualnie, dla niektórych pierścionki to tylko ozdoba dla dłoni, a dla innych symbol, wspomnienie, czy pamiątka.

Symbolika poszczególnych pierścionków czy ich położenia może być różna. Opisaliśmy najczęstsze i najpopularniejsze teorie, które są nieformalnie przyjęte w naszym kraju. Tak naprawdę dla każdej osoby noszona biżuteria może mieć inną symbolikę, niezależnie czy jest to złoty pierścionek, czy też sygnet lub srebrna obrączka. Każdy podchodzi do tego indywidualnie, dla
niektórych pierścionki to tylko ozdoba dla dłoni, a dla innych symbol, wspomnienie, czy pamiątka.