Popularne motywy w biżuterii i ich symbolika

Popularne motywy w biżuterii i ich symbolika
Data opublikowania:8 grudnia, 2021 Kategorie:Biżuteria Kolczyki Naszyjniki Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria z motywem symbolicznym cieszy się dużą popularnością. Są symbole, które przynoszą szczęście, jak znana od lat koniczyna lub końska podkowa, ale i takie o głębszym znaczeniu, które nie jest na pierwszy rzut oka aż tak oczywiste. W poniższym artykule przedstawimy Państwu najbardziej kultowe symbole, które niestrudzenie cieszą się popularnością na rynku jubilerskim, a po które warto sięgnąć, jeśli chcemy ofiarować komuś bliskiemu coś wyjątkowego.

Symbol nieskończoności

To motyw, który od lat cieszy się wyjątkową popularnością. Znajdziemy go u każdego jubilera – zdobi zawieszki do wisiorków, bransoletek, kolczyki, pierścionki, a przyszli małżonkowie często grawerują nim wnętrza swoich obrączek ślubnych. I nie jest to jedynie symbol przeznaczony dla zakochanych. Jest niezwykle uniwersalny, ponieważ ze względu na jego nie oczywistą symbolikę można go ofiarować każdemu, komu po prostu życzymy nieskończoności czegokolwiek. Ponieważ ludzi od wieków fascynuje nieskończoność, symbol ten odnajdziemy w starożytnym Egipcie oraz Grecji, ale również w kulturze celtyckiej, azteckiej oraz słowiańskiej. Symbole to coś czym ludzie uwielbiają się otaczać, a sięgając po symbol nieskończoności człowiek może wyrazić swoją nieskończoną miłość do drugiej osoby, okazać przyjacielowi swoje oddanie oraz życzyć bliskiemu czegokolwiek, co chcemy by nigdy się nie skończyło – szczęścia, powodzenia czy chociażby radości na każdym etapie życia.

Drzewo życia jako motyw biżuteryjny

Z pewnością każdy z nas zna ten symbol, jednak nie każdy orientuje się co reprezentuje. Na przestrzeni wieków drzewo życia pojawiało się w wielu kulturach na całym świecie, stanowiło znak religijny, duchowy, czasem wręcz magiczny. Charakterystyczne drzewo o rozłożystej, bujnej koronie, solidnym, mocnym pniu i mocno rozbudowanych korzeniach zamknięte w idealnym okręgu. Ale co właściwie oznacza drzewo życia? Możemy interpretować jego znaczenie na wiele sposobów. Poprzez swoją formę – rozłożyste gałęzie sięgające nieba oraz rozbudowany głęboko układ korzeniowy –  drzewo życia reprezentuje sobą połączenie wszystkiego, co istnieje we wszechświecie. Obszerna korona drzewa w wielu kulturach interpretowana była jako symbol rodziny oraz płodności. Drzewa rosną często do bardzo pokaźnych rozmiarów, przez co drzewo życia jest odbierane także jako symbol wzrostu, rozwoju osobistego, a także zmiany i indywidualności, ponieważ drzewo wciąż rośnie, a co za tym idzie nieustannie się zmienia. Komu polecamy symbol życia? Z pewnością kobietom, które poszukują siły, zarówno w życiu rodzinnym jak i zawodowym oraz tak naprawdę każdemu, kto dąży do rozwoju, komu nie straszne zmiany, będące normalną częścią życia i wszystkim tym, dla których rodzina i korzenie to w życiu wartość nadrzędna.

Symbolika kwiatu lotosu

Kolejny z symboli, które królują wśród produktów biżuteryjnych. Przywędrował do nas z krajów azjatyckich i jest głęboko związany z buddyzmem. Według tamtejszych wierzeń kwiat lotosu był siedzibą samego buddy. Istnieje wiele legend i podań, z których możemy odczytać i zinterpretować znaczenie kwiatu lotosu. Ponieważ kwiaty lotosu rosną na terenach mulistych, a mimo to, dzięki charakterystycznie zbudowanej powierzchni, zachowują czystość oraz nieskazitelne piękno są oczywiście symbolem czystości i piękna.  Dla wielu kwiat lotosu to metafora bólu, który dzięki ciężkiej pracy można przemienić w zdolność do samokontroli, wytrwałość oraz pogodę ducha. Biżuteria z kwiatem lotosu będzie wspaniałym pomysłem na prezent dla kogoś, kto potrzebuje wsparcia w wytrwałym dążeniu do celu jak i dla tych, którym przyda się więcej życzliwości oraz pozytywnego nastawienia do ludzi oraz świata. 

Motyw skrzydeł w biżuterii

W biżuterii damskiej skrzydła od wielu lat są w czołówce jeśli chodzi o najczęściej wybierany wzór kolczyków, zawieszek do łańcuszków czy bransoletek. Według wielu z nas to z pewnością motyw związany ściśle z religią chrześcijańską, według której anioł – ukazywany zawsze z pięknymi, śnieżnobiałymi skrzydłami – pełni rolę stróża, chroniąc i pilnując człowieka podczas jego “ziemskiej wędrówki”. Tak więc skrzydła to przede wszystkim symbol ochrony, opieki, a co za tym idzie także bezpieczeństwa; są często wybierane przy zakupie biżuterii dziecięcej z okazji chrztu, roczku czy Pierwszej Komunii Świętej. Z punktu widzenia mniej religijnego skrzydła stanowią oczywisty symbol wolności. Ponieważ ptak, który na swoich skrzydłach może w dowolnej chwili wzbić się w górę i polecieć nie bacząc na nic, instynktownie kojarzy nam się z czymś wolnym, niepowstrzymanym, nieograniczonym żadnymi barierami. Komu więc polecamy motyw skrzydeł w biżuterii? Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, dzieciom. Jeśli planujesz zakup kolczyków czy łańcuszka na chrzest, roczek lub komunię dla dziecka, postaw na motyw skrzydeł. Ponadto skrzydła w biżuterii są znakiem ponadczasowym i uniwersalnym, dlatego będą pasować zarówno małym dziewczynkom, dorosłym, jak i starszym kobietom.

Kwiat życia jako motyw w biżuterii

To nieco mniej popularny symbol, choć jeśli przyjrzycie mu się dobrze, z pewnością pomyślicie, że już gdzieś był przez was widziany.  Najczęściej umieszczany na zawieszkach do łańcuszków i bransoletek, kwiat życia to ni mniej ni więcej symbol wszystkiego co kryje w sobie głęboki sens duchowy. Przez wieki był badany przez wielkie umysły. Interesował nim się między innymi Leonardo da Vinci, ponieważ kwiat życia wchodził w skład tzw. świętej geometrii, która w dawnych czasach stanowiła dla myślicieli i ludzi nauki klucz do zrozumienia sensu życia. Jeśli ufać wielu ludowym wierzeniom, kwiat życia miał za zadanie chronić człowieka przed złymi mocami. Ludzie umieszczali go na budynkach mieszkalnych, szopach i budowlach publicznych. Ponadto symbol kwiatu życia miał posiadać także właściwości energetyzujące, wspomagające i ułatwiające naturalny przepływ energii w ciele człowieka. Do dziś noszony w formie amuletu ma łagodzić bóle, zapewniać lżejszy przebieg choroby, wspierać w medytacji, naturalnie odpromieniać i po prostu pobudzać pozytywną i harmonijną energię. Polecamy zaopatrzyć się w biżuterię z symbolem kwiatu życia każdemu, kto pragnie przywołać do siebie piękno i równowagę.

Przedstawiliśmy Państwu 5 bardzo interesujących symboli, które, jeśli ufać wierzeniom, dzięki swoim właściwościom mają wzmacniać psychicznie i duchowo. W naszej stałej ofercie produktów nie znajdziecie Państwo biżuterii z powyższymi symbolami, jednak zachęcamy do przyjrzenia się bliżej naszej zakładce biżuteria na zamówienie oraz nasze realizacje. Zakład Złotniczy Markiewicz to nie tylko gotowe produkty, dostępne w stałej ofercie naszego sklepu. Specjalizujemy się w tworzeniu biżuterii od podstaw, według dostarczonego przez klienta projektu, a także służymy radą i wspieramy na każdym etapie projektowania.