Obrączki ślubne – przesądy i wierzenia

Obrączki ślubne – przesądy i wierzenia
Data opublikowania:14 maja, 2021 Kategorie:Aktualności Obrączki ślubne Ślubny poradnik

Nie każdy wierzy w zabobony, jednak przesądy są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Z każdym wielkim wydarzeniem w życiu człowieka łączy się jakiś przesąd, o którym mimowolnie pamiętamy przekazując informacje o nim z pokolenia na pokolenie. Kto z nas nigdy nie połączył niepomyślnego zdarzenia z rozsypaną chwilę temu solą czy czarnym kotem, który w drodze do pracy przebiegł nam drogę? Czasem wręcz podświadomie chcemy wierzyć, że coś złego lub nieprzyjemnego przydarzyło nam się dlatego, że zadziałała jakaś siła zewnętrzna, na którą nie mieliśmy wpływu. Nic więc dziwnego, że tak wiele przesądów dotyczy obrączek ślubnych. 

Planując ślub przyszli małżonkowie nagle dowiadują się, że istnieje szereg warunków, które muszą spełnić oraz zasad opartych na przesądach, których lepiej przestrzegać, jeśli pragną by ich związek pozostał szczęśliwy i trwały. Łatwo ulec przekonaniu, że – nawet jeśli w zabobony nie wierzymy – lepiej dmuchać na zimne. Jakie są więc przesądy na temat obrączek ślubnych? Czy wszystkie zwiastują porażkę w związku małżeńskim i smutne życie? A może istnieją zalecenia w związku z wyborem i traktowaniem obrączek ślubnych, które mają gwarantować szczęśliwe pożycie?

Dlaczego nie należy przymierzać cudzej obrączki?

Niektóre z przesądów odnoszą się do sytuacji, kiedy jeszcze ślubu nie planujemy, a może nawet nie posiadamy również kandydata na przyszłego męża lub przyszłą żonę. To wszystko nie ważne, gdy w grę wchodzi temat przyszłego zamążpójścia lub życia z przekonaniem, że przekreśliliśmy sobie drogę do ołtarza jednym, z pozoru nie mającym znaczenia zdarzeniem. Mówi się bowiem, że nie powinno się przymierzać cudzej obrączki, ponieważ grozi to staropanieństwem lub nieszczęśliwym małżeństwem. Jeśli więc wolisz zachować ostrożność, lepiej nie przymierzaj obrączki zdjętej z palca babci, mamy, cioci czy przyjaciółki. Tyczy się to zarówno pań jak i panów. Rozmiar obrączki można dobrać u wybranego jubilera, a ci przesądni nie będą z obawą wspominać minionej chwili zastanawiając się czy aby nie przyniosła ona niepożądanych skutków.  

Dlaczego rozmiar obrączki ma znaczenie? 

Wiele z przesądów ślubnych dotyczy przymierzania obrączek. Dawniej wierzyło się, że przyszła Panna Młoda nie powinna oglądać obrączek przed ślubem, ponieważ to przynosi pecha. Wybór i zakup pierścionków spoczywał więc na przyszłym mężu. Wiadomo, że dawniej gama modeli obrączek ślubnych była raczej skromna i ograniczała się do zaledwie kilku wariantów. Ponadto wiele par korzystało z obrączek otrzymanych po rodzicach lub dziadkach z uwagi na sentyment lub brak odpowiedniej ilości funduszy na kupno własnej biżuterii. Częściej korzystano także z usług zakładów złotniczych, w których możliwe jest przetopienie własnego złota. Jednak co w takim razie z doborem rozmiaru? Fakt, że przyszła małżonka nie mogła brać udziału w procesie wyboru i zakupie obrączek ślubnych bardzo tą czynność utrudniał. Dziś już nie przestrzega się tej zasady i mało kto ją pamięta, jednak wciąż pokutuje przekonanie, że to mężczyzna powinien zapłacić za obrączki ślubne.

Znane są również powiedzenia, które mówią, że zbyt ciasna obrączka wróży chorobliwą zazdrość w małżeństwie, a zbyt luźna szybki rozpad związku. Obrączka powinna być idealnie dopasowana do palca, co z pewnością służyło jedynie temu, by biżuteria ślubna była dobierana rozważnie, a nie w pośpiechu i bez zastanowienia.

Obrączki ślubne klasyczne

Czy obrączki ślubne można przetapiać?

Obrączki ślubne są symbolem miłości i wzajemnego oddania, jednak ich przetapianie wiązane jest niejednokrotnie z brakiem szacunku. Z tego względu uważa się, że przetapianie obrączek ślubnych może przynosić pecha. Pomimo krążącego przesądu wiele przyszłych małżonków decyduje się na wykonanie swoich obrączek ze złota uzyskanego po przetopieniu biżuterii swoich rodziców lub dziadków. Takie działanie nie niesie ze sobą złej intencji, dlatego nie jest źle kojarzone. Jest to piękny gest o charakterze symbolicznym, świadczący o przywiązaniu i szacunku jakim darzy się tych najbliższych nam ludzi. Wiele par uważa również, że wykonanie obrączek ze złota pozyskanego z obrączek krewnych, którzy mieli długie i szczęśliwe małżeństwo, zapewni im równie długi i szczęśliwy związek. 

Tylko złote obrączki przyniosą Wam szczęście?

Ze względu na swoje znaczenie – symbol miłości i wzajemnego oddania do końca wspólnych dni –  przez długi czas obrączki ślubne wykonywane były głównie ze złota. Uważano, że złoto reprezentuje wszystko to, co w związku małżeńskim powinno się znaleźć – trwałość, siłę, piękno i tradycyjne wartości. Dziś już mało kto zamyka się w ramach dawnych wierzeń. Ci, którzy są przesądni sięgają do innych kruszców, poszukując w nich ukrytej symboliki. Popularne są obrączki wykonywane z połączenia kilku rodzajów stopów jak na przykład złoto żółte, złoto białe oraz platyna, które razem symbolizują przyjaźń, miłość oraz wierność. Jednak większość przyszłych małżonków kieruje się raczej własnymi upodobaniami, niż przesądami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Dziś wiele par wykonuje obrączki ślubne z materiałów innych niż tradycyjne żółte złoto tak kochane przez naszych rodziców i dziadków. Popularne są obrączki z białego złota symbolizującego doskonałość i niezniszczalność, obrączki ze złota różowego, które utożsamia się z pięknem i kobiecością, obrączki tytanowe, będące znakiem nowoczesności i zmiany, obrączki z drewnem, które można kojarzyć z ciepłem domowego ogniska, a także srebrne, obdarzające młodą parą mądrością i głębią uczuć. W obliczu tak wielu możliwości trudno zamykać się w ramach dawnych przesądów czy wierzeń zwłaszcza, iż każdy z kruszców posiada własną symbolikę, którą można obdarzyć swoje obrączki ślubne.

Obrączki – czy traktowanie w czasie ceremonii ślubnej ma znaczenie?

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu, a jego organizacja często wiąże się z ogromnym stresem. Nieprzespane noce i godziny wypełnione przedślubnym podenerwowaniem mogą dać się we znaki każdej przyszłej Młodej Parze, a co za tym idzie powodować niechciane sytuacje, które dawniej nie wróżyły dobrze przyszłemu małżeństwu. Chociażby wierzono, że jeśli zapomni się o zabraniu obrączek do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, Młodą Parę czeka wiele nieszczęść. Wkładając obrączkę na palec wybranki lub wybranka, trzeba było również zachować niezwykłe skupienie, by przypadkiem nie nałożyć jej na niewłaściwy palec. Taka pomyłka podobno jest znakiem niewierności wśród przyszłych małżonków. Ponadto w przypadku, gdy jedno z Pary Młodej upuści obrączkę przed ołtarzem ma to zwiastować ogromne nieszczęście, a nawet śmierć danej osoby. Jednak by odwrócić pechową sytuację na swoją korzyść, ludzie mieli własne sposoby, o których być może warto dowiedzieć się nieco więcej. Na przykład w przypadku upuszczenia obrączki ślubnej w kościele, podnieść mógł ją jedynie ksiądz lub w ostateczności świadek, co miało rzekomo odwrócić złą wróżbę. 

Przesądy aż do grobowej deski czy jeszcze dłużej?

Zdawać by się mogło, że przesądy o obrączkach ślubnych przestają obowiązywać po ślubie. Nic bardziej mylnego. Obrączki ślubne są przedmiotem tak głębokich oraz ponadczasowych wierzeń, że przesądy z nimi związane ciągnąć się będą za małżonkami aż do przysłowiowej grobowej deski. Jeden z nich, któremu ulegamy najczęściej, mówi, że obrączka nie powinna być nigdy zdejmowana z dłoni, ponieważ grozi to rozbiciem małżeństwa. Prócz tego wierzy się, że zawieruszenie, zgubienie lub zniszczenie obrączki jest przejawem nieszczęścia wśród małżonków. W niektórych kręgach nadal uważa się, że zmarłego małżonka nie należy chować z obrączką ślubną, co również jest kwestią sporną i pokazującą nam jak wielkie znaczenie w życiu człowieka ma obrączka ślubna. Ludzie dzielą się na tych zbyt przesądnych oraz tych, którzy z przesądów się śmieją. Pomimo to większość małżeństw traktuje swoje obrączki ślubne z szacunkiem, ponieważ są one symbolem związku, w który wspólnie zdecydowali się zainwestować. 

Bez względu na to czy w przesądy wierzymy czy nie wierzymy, należy pamiętać, że obrączki ślubne to biżuteria, którą wybiera się na całe życie. Z tego względu warto wybrać takie obrączki, które już zawsze będą zachwycać i czarować swoim blaskiem oraz magią wspomnień związanych z tym jednym, wyjątkowym dniem, w którym zaczęliście swoją wspólną wędrówkę przez życie. Być może to właśnie w Zakładzie Złotniczym Markiewicz znajdziecie swoje wymarzone obrączki ślubne? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i służymy pomocą na każdym etapie zakupu obrączek ślubnych.


Czytaj również


Obrączki ślubne klasyczne